Inspraak op concept-Natuurwet
14 december 2011
De Unie van Bosgroepen heeft gebruik gemaakt van de inspraakmogelijkheid op de concept Natuurwet. Deze nieuwe wet vervangt de huidige Boswet, de Natuurbeschermingswet en de Flora & Faunawet.
De nieuwe wet beoogt minder regelgeving en meer ruimte voor (economische) activiteiten in het buitengebied. De Unie van Bosgroepen onderschrijft die doelstelling, mits de basisnatuurwaarden voldoende bescherming blijven genieten. De borging daarvan is naar de mening van de Unie van Bosgroepen onvoldoende in de concept wet verankerd. Eigenaren van natuurgebieden zijn uitstekend in staat om natuurkwaliteit te realiseren. In deze concept-wet wordt meer ruimte geboden aan activiteiten buiten natuurgebieden, die kunnen leiden tot aantasting van die kwaliteit, waar vervolgens de eigenaar op aangesproken kan worden. Dat kan niet de bedoeling zijn. Verder verwachten wij een administratieve lastenverzwaring voor burgers en bedrijven in plaats van de beoogde verlaging. De Unie van Bosgroepen pleit, verder dan de scope van de wet reikt, voor een minimum areaal aan bos. De directe aanleiding is dat in de nieuwe conceptwet de herplantplicht voor bepaalde gebieden vervalt en het areaal bos hierdoor zal afnemen. Hout als grondstof zal alleen maar in belang toenemen. Dit vraagt om tijdig voorsorteren door nu meer bossen aan te leggen.
Bij het formuleren van deze reactie is ons uitgangspunt geweest dat wij zo goed mogelijk het belang van al onze 1200 leden wilden behartigen en recht wilden doen aan de verschillende opvattingen die leven bij onze achterban.
Lees hier onze reactie
Naast onze eigen reactie hebben we een tweetal reacties ondertekend die vanuit de groene wereld in gezamenlijkheid zijn opgesteld:
- In de reactie geïnitieerd door Vereniging Natuurmonumenten wordt vooral aangegeven dat de biodiversiteit en natuurdoelen, die in Nederland onder druk staan en niet voldoen aan de Europese richtlijnen, onvoldoende geborgd zijn in de nieuwe concept-wet. Wij onderschrijven dit, en komen daarmee op voor het belang van de leden die participeren in de PSN en SNL aanvragen (samen ca 55.000 ha). Deze brief is ondertekend door een veertigtal organisaties. Dat vormt de kracht van deze brief. We zijn het niet met alle punten eens (zo hebben wij geen mening over de jacht en had dat punt er wat ons betreft uit gemogen), maar de brief is ondertekend door een veertigtal organisaties en vormt zo een krachtig signaal. Lees meer
- De reactie van het Bosschap gaat vooral in op specifieke bosbouw-gerelateerde zaken: een groot aantal definities en begripsbepalingen is onvolledig en ontoereikend, de decentralisatie zal leiden tot een grotere administratieve last en door het ontbreken van een monitoringsplicht wordt onvoldoende ruimte gecreëerd voor innovatie in de sector. Wij onderschrijven alle punten uit deze reactie van harte. Lees meer